2022 RRC AGM – Saturday 30 July

Richmond Rowing Club’s Annual General Meeting will be held on the morning of Saturday 30th July. The meeting is currently planned to start at 1130am, following the club races planned for 10am. There will be a club bbq following the close of the meeting.

At the AGM all Committee members stand down and positions are available for club members to stand for election to the RRC Committee for the coming year. Generally the incoming Committee is a blend of new and experienced members.

To present yourself for election, you are required to have been a member of the club for more than 2 years and be willing to help out with the club’s organisation. If you are interested, feel free to chat to any of the current Committee members to get some more background information. The Committee positions are:

President
Vice-President
Treasurer
Secretary
Head of Rowing
Captain of Boats
Fundraising Coordinator
Facilities Coordinator
Ordinary Member (two ordinary member positions are available which assist with a number of areas)

During the AGM, outgoing Committee members will briefly go through some of the highlights of the year, as well as a summary of the club’s financial situation and the main achievements compared to the goals we set out last year. This usually takes less than an hour and we warmly invite all members of the club to attend.

The meeting will be available in a hybrid format, with a link to follow for those who wish to participate but are unable to make it to the club.

If you wish to present yourself for election, please complete a nomination form (available here) and submit it to the Secretary at least 14 days prior to the meeting (by COB 15th July). If 3 signatures on a pdf is logistically difficult, the Secretary is happy to accept emails from the proposer, seconder, and nominee stating their support of the application.

2022 Presentation Night

On Saturday 18 June we celebrated the ’21/’22 season, with the following awardees:

Derek, Millie, Chelsea, John & Jack with their club race glasses

Club race winners:
Jack H, Keith W, John C, Chelsea C, Anthea A, Mikey G, Kerrin H, Millie C, Alex P, coxed by Derek B

Mal Scott Male club rower of the year:
Ben Wardle

Male Masters rower of the year:
Phillip Munson

Male Masters composite rower of the year:
Ray Dennis

John Sawyer Female club rower of the year:
Kate Dyball

Female masters rower of the year:
Michelle Joy

Eye of the Tiger:
John Carey

Captain’s Award:
Helen Pearce & Kirsty Fergie

Don Edwards Coxswain of the year:
Derek Begg

The President’s Award:
Sue-Virginia O’Hanlon

Special thanks to Amy Catlin for organising the evening, helpers Kirsty Fergie and Sarah Hardy and to our bar manager Lily Innes- Irons and all the helpers on the bar. Set up and clean up was done by Amy and Gerry with some helpers on the night.

2022 Masters National Championships

Big thanks to Chris & Leigh Sullivan for trailering, and S-V the indefatigable BRO.

It was great to see all-Richmond club crews rowing in WA8+, WC8+, WA4+, WB4+, WC4+, WB4x, WB4x, WC4x, WD2x, MC4x, MD4x, MixC4x,  MixF4x, WLWB1x.

Medals are awarded to the fastest single-club crew in each event: these fastest club gold medals went to Richmond in the A4+ (Dyball, Pearce, Doggett, Crouser, cox Joy) the B4+ (Dyball, Joy, Maxwell, Doggett) and the C4+ (Dyball, Joy, Goss, Doggett), a dominance in the sweep categories!- as well as the B4x (Dyball, Joy, Maxwell, Doggett) and B2x (Dyball Joy). 

Championship gold medals were won in the A4+, B4x and B2x, and in composite crews in the A8+, G8+, G4x, J-M 8+, J-M 4+ with gold medals in the MixC4x (Pearce, Golding), MixE4x (Pearce, Goss) and MixF4 (Goss).

It was great to see Richmond field two club eights, and for many it was a first experience at a Nationals regatta- well done to the WA and WC eights! (A.Amos, C.May, D.Hill, S.Hardy, S.Stewart, N.Finn, S.Mullner, E.Miles, K.Fergie, C.May, A.Lawler).

Well done to RRC mens and mixed crews and special mention to Dennis Beck for travelling to Ballarat to sub into the mens D4x – “An absolute honour to represent the club at nationals and help some crewmates out”, or “It gets me out of doing a time trial”

Results

first

WA4+ C.Crouser, K.Doggett, H.Pearce, K.Dyball, Cox: M.Joy 3:56.02
WA8+ H.Byrne [NSHR], P.Rak [MELB], B.Kerr [MELB], R.Gribble [WENDB], A.Rukuwai [MELB], L.Skidmore [YARRA], C.Crouser [RCHMD], L.Stackpool-Moore [MOSM], Cox: J.Rhodes [MELB] 3:30.18
WB2x M.Joy, K.Dyball 3:49.32
WB4x K.Dyball, M.Joy, Z.Maxwell, K.Doggett 3:38.23
WG4x J.Bant [MUBC], P.Whiting [MUBC], L.Phillips [MELB], G.Goss [RCHMD] 4:23.63
WG8+ S.Gould [MELB], L.Phillips [MELB], J.Bant [MUBC], A.Parbury [MUBC], P.Whiting [MUBC], K.Lloyd [BCRC], G.Goss [RCHMD], L.Broad [BRC], Cox: E.Plowright [MELB] 4:09.72
MJ-M4- A.Verey [BANKS], J.Mitchell [BANKS], D.Wilson [BANKS], R.Dennis [RCHMD] 4:40.67
MJ-M4+ A.Verey [BANKS], J.Mitchell [BANKS], D.Wilson [BANKS], R.Dennis [RCHMD], Cox: C.Lawrence [BANKS] 5:15.29
MJ-M8+ D.Christie [BANKS], A.Swindon [BANKS], J.McKay [BANKS], J.Thompson [MERC], A.Verey [BANKS], J.Mitchell [BANKS], D.Wilson [BANKS], R.Dennis [RCHMD], Cox: C.Lawrence [BANKS] 4:20.85
MixC4x H.Pearce [RCHMD], W.Golding [RCHMD], C.Bishop [BARW], M.Madar [BARW] 3:31.48
MixE4x G.Goss [RCHMD], H.Pearce [RCHMD], C.Shinners [BANKS], J.Lowe [BANKS] 3:50.11
MixF-G4x G.Goss [RCHMD], K.Lloyd [BCRC], S.Allsop [ESSEN], T.Juzefowicz [ESSEN] 3:42.75

second

WB4+ K.Dyball, M.Joy, C.Crouser, K.Doggett, Cox: W.Emptage 3:52.62
WD8+ B.Klein-van Mullekom [MELB], K.Lloyd [BCRC], H.Pearce [RCHMD], L.Phillips [MELB], J.Kilby [MELB], R.Gribble [WENDB], L.Skidmore [YARRA], A.Rukuwai [MELB], Cox: E.Plowright [MELB] 3:51.24
WE4x G.Goss [RCHMD], L.Martin [WENDB], B.Klein-van Mullekom [MELB], K.Lloyd [BCRC] 3:50.57
WE8+ J.Petley [YARRA], L.Phillips [MELB], G.Goss [RCHMD], H.Pearce [RCHMD], L.Broad [BRC], Z.Ryan [MELB], C.Carr [YARRA], K.Lloyd [BCRC], Cox: S.Cuddy [CARM] 3:53.77

third

WC8+ B.Klein-van Mullekom [MELB], K.Lloyd [BCRC], G.Goss [RCHMD], R.Gribble [WENDB], K.Patten [POWR], L.Skidmore [YARRA], A.Rukuwai [MELB], S.Hayward [CARM], Cox: C.Lawrence [BANKS] 3:38.37
WF2x G.Goss [RCHMD], K.Macready [STGEO] 4:15.57
MF4+ B.Rasheed [POWR], G.Hansen [APSM], R.Jones [MELB], M.Dakic [MELB], Cox: A.Amos [RCHMD] 4:15.93
MJ-M4x J.McKay [BANKS], J.Mitchell [BANKS], A.Verey [BANKS], R.Dennis [RCHMD] 4:44.29
MixF-G2x T.Bishop [QBC], G.Goss [RCHMD] 4:22.36

2022 Masters State Championships Nagambie

RRC big guns were out in force for masters states 7/5 in Nagambie, with nine athletes pulling in 3 first, 7 second, and 2 third place finishes across a variety of composite and all yellow and black crews, with Gerry managing an eight-medal haul for this weekend.

Thanks to Kirsty for BROing, and Chris & Leigh for trailering.

Results

first
FME4x- M.Joy [RCHMD], G.Goss [RCHMD], K.Lloyd [BCRC], P.Whiting [MUBC]
FMEK4+ G.Goss [RCHMD], K.Lloyd [BCRC], K.Patten [POWR], F.Spriggs [POWR], Cox: L.Letic [APSM]
FMEK8+ S.Gould [MELB], A.Parbury [MUBC], J.Bant [MUBC], L.Phillips [MELB], P.Whiting [MUBC], L.Broad [BRC], G.Goss [RCHMD], K.Lloyd [BCRC], Cox: E.Plowright [MELB]

second
MixMGK2x T.Bishop [QBC], G.Goss [RCHMD]
MMGK4+ D.Wilson [BANKS], J.Mitchell [BANKS], P.Anderson [BANKS], R.Dennis [RCHMD], Cox: C.Lawrence [BANKS]
FMAB4+ C.Crouser, K.Fergie, M.Joy, K.Doggett, Cox: C.Lawrence
FMD2x G.Goss, H.Pearce
FMAD8+ B.Klein-van Mullekom [MELB], K.Lloyd [BCRC], G.Goss [RCHMD], R.Gribble [WENDB], K.Patten [POWR], L.Skidmore [YARRA], A.Rukuwai [MELB], S.Hayward [CARM], Cox: C.Lawrence [BANKS], Coach: J.Walker
FMAB4x- K.Doggett, Z.Maxwell, M.Joy, K.Dyball
FME2x C.Carr [YARRA], G.Goss [RCHMD]

third
FMAD8+ J.Fischmann [CARM], C.Crouser [RCHMD], K.Doggett [RCHMD], C.Carr [YARRA], S.Waters [BCRC], C.Plowman [CARM], J.Deeble [CARM], K.James [CARM], Cox: J.Cuddy [CARM]
FMC4x- K.Doggett, G.Goss, M.Joy, K.Dyball

2022 Albert Park masters regatta

2022 Albert Park masters regatta group photo

Heavy rain the night before led to a sunny, about as wind-free day as you’re going to get on Albert Park Lake (sailboats were still out).

Anthea was competing on two planes this sunny Saturday- “… so I demoralized them and took advantage of them. It’s good to have lots of rowing friends and enjoy good banter with, and keep ahead of them on the course occasionally. “

Everyone from RRC was a winner today, with notable first medals for Cynthia Masters & Sarah Hardy, as well as for our distinctly not-masters age Ini from the coxswain seat!

Thanks to Barry & the Sullivans for getting the trailer to and from the lake, and particularly Helen, Kirstie, Tim, Dennis, Christine, Leigh for loading in the rain the night before.

Results

first
XM4x+ C.Masters, L.Sullivan, P.Munson, A.Amos, Cox: Y.Lai
MM4x+ J.Hellerstedt, P.Oborin, J.Carey, D.Beck, Cox: D.Begg
XM2x H.Pearce, T.Evans
FM4x+ C.Sullivan, S.Hardy, K.Fergie, S.Mullner, Cox: Y.Lai

second
MM4x+ S.Cross [WDRC], P.Munson [RCHMD], T.Evans [RCHMD], L.Sullivan [RCHMD], Cox: C.Sullivan [RCHMD]
MM2x P.Oborin, J.Hellerstedt
FM2x H.Pearce, K.Fergie
XM4x+ C.Masters, J.Carey, D.Beck, A.Amos, Cox: C.Sullivan
FM4x+ C.Sullivan, S.Hardy, H.Pearce, S.Mullner, Cox: Y.Lai
MM4x- P.Oborin, J.Hellerstedt, J.Carey, D.Beck

2022 Ballarat Masters Regatta

The women’s masters train runs express through the covid interruption stop, with Michelle stepping in at the last minute to join Gerry to smash out some strong results the weekend of 23/4/22.

first:
FM8+ K.Patten [POWR], K.Lloyd [BCRC], G.Goss [RCHMD], S.Hayward [CARM], E.Harridge [POWR], L.Skidmore [YARRA], C.Carr [YARRA], R.Gribble [WENDB], Cox: C.Lawrence [BANKS] 3:51.23

second:
FM4+ G.Goss [RCHMD], K.Lloyd [BCRC], C.Carr [YARRA], L.Skidmore [YARRA], Cox: C.Lawrence [BANKS] 4:30.38
FM2x G.Goss, M.Joy 4:37.46

third:
FM8+ M.Madar [BARW], M.Rice [BARW], J.Lambert [YARRA], M.Joy [RCHMD], C.Plowman [CARM], J.Deeble [CARM], C.Boatman [WENDB], K.James [CARM], Cox: J.Norton [BCRC] 4:04.81
FM4+ G.Goss [RCHMD], J.Lambert [YARRA], M.Madar [BARW], M.Joy [RCHMD], Cox: J.Norton [BCRC] 4:24.32

Vale Roderick Stewart

Richmond Rowing Club Life Member Roderick Stewart died on March 28, 2022, aged 97. Rod’s long association with the club began when he joined as a junior member in October 1941. Notably, his membership was deferred in 1942 when he enlisted in the RAAF and resumed after his service in WW2.  

With valuable accounting experience Rod served for many years as auditor for the club and he was a committee member for many years, serving as Vice President from 1975-77. He was awarded life membership in 1996.

Rod enjoyed a great deal of on water success, with multiple regatta wins in the 1940’s and 1950’s: he coached others at Richmond during these years as well. He won multiple club awards, including the hotly contested club time trials, and was Male Rower of the Year on two occasions. 

In later years Rod rowed a tub pair with his good friend Bob Stanley, and as age took its toll and the bodies grew weary these two continued to erg together every Sunday morning up until just a few years ago. Not to register splits or calculate watts, but to enjoy the activity, the buzz of the club and each other. Rod’s time at Richmond is remembered not just for his many years of service and representation, but lifelong connection and friendships.

Member tribute assembled by Kathy Macrow. Collage by
Wan-ling Emptage.